Народни музеј Ниш

Вести

РАДНО ВРЕМЕ ЗА ПРАЗНИКЕ

Народни музеј Ниш радиће 1. и 2. јануара 2025. године по следећем радном времену:

Археолошко налазиште Медијана: 10.00 – 15.00

Ћеле кула: 10.00 – 15.00

Логор ”12. фебруар” : 10.00 – 15.00

Археолошка сала: 10.00 – 15.00

6. и 7. јануар 2025. године – нерадни дани 

Последњи улаз за све објекте пола сата пре краја рада.


БОЈ НА ЧЕГРУДРУШТВЕНА ИГРА

Друштвено-едукативна игра „Бој на Чегру“ замишљена је као другачији начин презентације културног наслеђа нишког музја. Кроз игру се усваја, или обнавља, стечено знање из периода османске власти у Србији и Првог српског устанка, са посебним освртом на чегарску битку и изградњу Ћеле куле.

Игра спада у ред  друштвених игара на табли кроз коју се крећемо бацањем коцкице. На табли постоје три врсте поља: информативно, наоружање и празно поље. Уколико нас  број добијен бацањем коцке доведе на информативно поље, хронолошки постављене картице пружиће нам информације које је потребно усвојити. У склопу информативних картица, налазе се и картице питања, на које је потребно одговорити како би играчи задржали стечено наоружање. Питања се односе на информације које су  прочитане током игре и представљају део опште културе, односно „квиз“ питања из периода османске власти у Србији и Првог српског устанка. Кроз картице наоружања представљени су предмети из Збирке оружја нишког музеја и оне доприносе посебној динамици игре. На картицама под одредницом БИТКА, налазе се издвојене најзначајније борбе из периода Првог српског устанка. Уколико је играч успео да наоружа пешадинца или коњаника, према референтној картици коју сви играчи добијају на почетку игре, одузеће противнику једну коцкицу. Играч који је добио мањи број, изгубио је битку и враћа се на почетак табле. Циљ игре је сакупити што већи број картица са приказом Ћеле куле које заправо означавају завршен круг на табли.

Игру могу играти од 2 до 4 играча а препорука узраста је за старије од 7 године, док се у корелацији са школским градивом може применити од виших разреда основне школе. Аутор игре је виши кустос Ивана Груден Милентијевић,  док су на тектовим за информативне картице поред аутора радили  Бојана Миленковић и Иван Митић, такође виши кустоси нашег музеја.

Поред примарног значаја музеја у друштву који се тиче заштите, обраде и презентације културних добара, музеј је и значајан чинилац информалног образовања. Повезивањем културне баштине са наставним градивом из области историје,на иновативан начин, промовишемо Ћеле кулу, културно историјски споменик од изузетног значаја.

https://www.rts.rs/lat/vesti/srbija-danas/5596404/narodni-muzej-u-nisu-predstavio-istorijsku-bitku-kroz-drustveno-edukativnu-igru.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1I0QKf9xygXYdaM9o6cVygffzKux4YOYSzZj1pz3wb0kzQVrwBjCHc1i0_aem_t53oJJCqQWGv2Oc054m97w#brid_fb_videoBox-1903881

https://glasjuga.rs/boj-na-cegru-drustvena-igra-koja-pretvara-istoriju-u-avanturu-poput-monopola/
https://n1info.rs/vesti/kustosi-iz-nisa-osmislili-drustveno-edukativnu-igru-boj-na-cegru/

https://sid.kcnonline.rs/drustvena-igra-boj-na-cegru/

https://niskevesti.rs/kustosi-osmislili-igru-boj-na-cegru-bitke-i-kviz-pitanja-da-bi-se-naucila-istorija/

error: