Stevan Sremac – književnik i akademik

U Galeriji “Sinagoga” 6. novembra 2017. godine u prisustvu velikog broja zvanica otvorena je izložba STEVAN SREMAC – KNJIŽEVNIK I AKADEMIK koju su zajedno priredili Narodni muzej Niš i Srpska akademija nauka i umetnosti – Ogranak SANU u Nišu a na osnovu Protokola o saradnji koje su dve institucije potpisale 4. septembra 2017. godine. Izložbu, autora vušeg kustosa Jovana Mladenovića, otvorili su Nenad Spasić, v.d. direktora Narodnog muzeja Niš i akademik Ninoslav Stojadinović, predsednik Ogranka SANU u Nišu.
U programu otvaranja učestvovali su Snežana Spasić, interpretatorka tradicionalne muzike koja je tom prilikom izvela pesmu “Slavuj pile” koju je Stevan Sremac jako voleo i koja je deo njegove Zone Zamfirove. Akademik Miro Vuksanović, redovan član SANU, kazivao je besedu o Stevanu Sremcu podsetivši na značaj ovog velikog pisca, a prvak drame Narodnog pozorišta u Nišu Aleksandar Mihailović govorio je manje poznat Sremčev tekst posvećen stogodišnjici Prvog srpskog ustanka (original rukopisa čuva se u Narodnom muzeju Niš).

Fotografije sa otvaranja izložbe: