Бележник из Великог рата 1916 – 1919

Поводом 11. новембра – Дана примирја у Првом светском рату Народни музеј Ниш организује дана 9. новембра (петак) у 19 сати у Књижевно – меморијалној поставци Стеван Сремац / Бранко Миљковић (Ул. Александра Ненадовића 2) промоцију дневника Александра В. Цветковића

„Бележник из Великог рата 1916 – 1919“

Приређивачи су Јован Младеновић, музејски саветник и Немања Нешић, историчар.

О Александру В. Цветковићу:

Александар В. Цветковић (1891, Шпај – 1962, Шпај) земљорадник из Шпаја (Бела Паланка), био је наредник IV чете III батаљона III пешадијског пука у саставу Моравске дивизије Прве армије под командом генерала Петра Бојовића. Носилац је Албанске споменице од 1921. године.

Ратни бележник (димензије 9 cm x 16 cm) сачувала је његова унука др Верица Богдановић из Ниша. Поред бележника сачуване су и дописне карте као и фотографије из тог периода. Наредник Цветковић у дневнику описује ратни пут Моравске дивизије и жестоке борбе које је она водила од 1916. до 1919. Писан је тимочко – лужничким дијалектом, калиграфским рукописом и представља ратну прозу са одликама књижевног штива.