BRANKO MILJKOVIĆ –PISMA I POSVETE IZ ZAOSTAVŠTINE

Dana 12. februara 2021. godine u 13 sati u Književno – memorijalnoj postavci Sremac / Miljković

Autor izložbe-Jelena Bogdanović, kustoskinja književne zaostavštine Narodnog muzeja Niš.

Princ poezije rođen je u Nišu 1934. godine. Studirao je klasičnu filozfiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Višestruko je nagrađivan za svoj književni rad.

Ovog 12. februara navršava se 60 godina od njegove tragične smrti u Zagrebu.

O izložbi:

Celokupnu Brankovu zaostavštinu porodica je poklonila Narodnom muzeju Niš 1971. i 1981. godine i ona se danas nalazi u Zbirci Branko Miljković koja broji 1671 predmet. Pored lične biblioteke od 589 knjiga Zbirka sadrži i originalne rukopise, lične predmete, fotografije, dokumenta, prepisku, nameštaj iz radne sobe i hemeroteku. Kolekcija prepiske broji ukupno 222 jedinice: pisma, dopisne karte, razglednice, poslovna pisma na memorandumu, čestitke, posetnice, dokumenta, lične isprave i nekoliko pisama samog Branka Miljkovića. Po hronologiji prepiska obuhvata period od 1956. do 1961. godine. Nekoliko pisama datirano je posle smrti pesnika, poslata su njegovim roditeljima. Izložba Branko Miljković Pisma i posvete /iz zaostavštine/ obuhvata 119 izložaka i to pisma, pozivnice, propusnice, članske karte, čestitke, knjige sa posvetom, dve knjige utisaka, i predstavlja selektivni reprezentativni presek Kolekcije prepiske iz pesnikove zaostavštine. Izložene jedinice i predmeti su od kapitalnog značaja za razumevanje ličnosti i književnog dela Branka Miljkovića a izlagačkom koncepcijom indirektno se osvetljava jedan period savremenog srpskog i jugoslovenskog pesništva prve polovine XX veka, čiji je nesumnjiv reprezentant upravo Branko Miljković. Svi autori (korespondenti), pisama predstavljaju vremenom potvrđene pesnike, sa prostora bivše Jugoslavije – u hrvatskoj književnosti Zlatko Tomičić,Slavko Mihalić, Vesna Parun, te srpski – Milovan Danojlić, Tanasije Mladenović, Milica Nikolić, Đuza Radović, Dragan Kolundžija, Božidar Timotijević, bosanskohercegovački pesnici Husein Tahmiščić, Izet Sarajlić, slovenački Ciril Zlobec, strani književnici Alen Boske, Đankarlo Vigoreli i dr.Takođe dodatnu ekskluzivnost izložbi daju dve knjige utisaka iz 1962 i 1971 godine koje danas predstavljaju kapitalno svedočanstvo o brojnim posetiocima Spomen sobe pesnika u Beogradu (1962) i Nišu (1971).