Beležnik iz Velikog rata 1916 – 1919

Povodom 11. novembra – Dana primirja u Prvom svetskom ratu Narodni muzej Niš organizuje dana 9. novembra (petak) u 19 sati u Književno – memorijalnoj postavci Stevan Sremac / Branko Miljković (Ul. Aleksandra Nenadovića 2) promociju dnevnika Aleksandra V. Cvetkovića

„Beležnik iz Velikog rata 1916 – 1919“

Priređivači su Jovan Mladenović, muzejski savetnik i Nemanja Nešić, istoričar.

O Aleksandru V. Cvetkoviću:

Aleksandar V. Cvetković (1891, Špaj – 1962, Špaj) zemljoradnik iz Špaja (Bela Palanka), bio je narednik IV čete III bataljona III pešadijskog puka u sastavu Moravske divizije Prve armije pod komandom generala Petra Bojovića. Nosilac je Albanske spomenice od 1921. godine.

Ratni beležnik (dimenzije 9 cm x 16 cm) sačuvala je njegova unuka dr Verica Bogdanović iz Niša. Pored beležnika sačuvane su i dopisne karte kao i fotografije iz tog perioda. Narednik Cvetković u dnevniku opisuje ratni put Moravske divizije i žestoke borbe koje je ona vodila od 1916. do 1919. Pisan je timočko – lužničkim dijalektom, kaligrafskim rukopisom i predstavlja ratnu prozu sa odlikama književnog štiva.