Vesti

RADNO VREME TOKOM NOVOGODIŠNJIH I BOŽIĆNIH PRAZNIKA

30. decembar 2019. – Neradan dan /ponedeljak/

31. decembar 2019. – Radno vreme svih objekata Narodnog muzeja Niš (Ćele kula, Logor „12. februar“, Arheološka sala, Postavka Sremac / Miljković)  od 10 do 16 sati.

1, 2. januar 2020.  – Radno vreme objekata Narodnog muzeja Niš (Ćele kula, Logor „12. februar“, Arheološka sala, Postavka Sremac / Miljković) od 10 do 16 sati.

3, 4, 5. januar 2020. – Regularno radno vreme na svim objektima Narodnog muzeja Niš

6. januar 2020. – Neradan dan /ponedeljak/

7. januar 2020. – Neradan dan – Božić

Od 8. januara 2020. godine regularno radno vreme na svim objektima Narodnog muzeja Niš.

Dobrodošli!

Srećne novogodišnje i božićne praznike želi Vam Narodni muzej Niš.

ODRŽANA KONFERENCIJA MUZEJSKIH PEDAGOGA

U organizaciji Narodnog muzeja Niš u Niškom kulturnom centru, kome se još jednom zahvaljujemo, održana je 16 i 17. decembra 2019. godine II konferencija Sekcije muzejskih pedagoga Muzejskog društva Srbije sa međunarodnim učešćem. Tema skupa bila je „Muzejski programi za decu: učenje i/ili zabava“.

Pokrovitelj konferencije bilo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije a organizaori uz Narodni muzej Niš i Muzejsko društvo Srbije i Centar za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Konferenciju su otvorili direktor niškog Muzeja gospodin Nenad Spasić, član IO Muzejskog društva Srbije gospođa Marina Vlaisavljević i predsednik Sekcije muzejskih pedagoga Muzejskog društva Srbije gospodin Dragan Kiurski.

Oko trideset učesnika iz Srbije, Hrvatske i Slovenije diskutovalo je u vezi sa muzejskom edukacijom: tokom dva dana čula su se različita iksustva iz prakse o učenju i zabavi u muzeju te kako negovati najmlađu publiku.

Organizator konferencije bila je Ivana Gruden Milentijević, muzejski edukator Narodnog muzeja Niš. Nakon zavšršene konferencije gospođa Gruden Milentijević imala je stručno vođenje kroz objekte niškog Muzeja – Ćele kulu i Logor „12. februar“ kao i kroz tvrđavu i grad. Kroz stalnu arheološku postavku sve učesnike proveo je kustos arheolog niškog Muzeja Slobodan Mitić.

U prilogu se nalaze fotografije sa konferencije:

IZLOŽBA O LJILJANI BIBOVIĆ

Odeljenje književne zaostavštine Narodnog muzeja Niš2019.godinu završava jednim izuzetnim događajem: izložbom o Ljiljani Bibović – pesnikinji iz Niša.U toku 2019.stekli su se uslovi da Narodni muzej Niš preuzme zaostavštinu rano preminule niške pesnikinje. Ljubaznošću gospodina Milana Bibovića, brata pesnikinje, ovaj legat je došao do Muzeja. U legatu se nalaze rukopisi, dnevničke beleške, notes sa pesmama, prevodi i lični predmeti ove, Nišu malo poznate, poetese. Zahvaljujući poklonu porodice Bibović, niška publika će imati priliku da se upozna sa pesničkim opusom pesnikinje koja je ponikla iz istog pesničkog kruga iz koga su ponikli Branko Miljković, Gordana Todorović i drugi niški pesnici.Takođe, ovom prilikom je priređena i predstavljena i knjiga izabrane poezije, prevoda i eseja Ljiljane Bibović, priređivača Jovana Mladenovića, muzejskog savetnikau penziji.

O knjizi i delu Ljiljane Bibović govorio je prof.Goran Maksimović i  književni kritičar msr.Milica Milenković. Nakon promocije knjige, otvorena je izložba izlegata pesnikinje,autora Jelene Bogdanović – kustosa Narodnog muzeja Niš. Izložba će biti otvorena do kraja januara 2020.

Slike sa otvaranja izložbe: