„BOJ NA ČEGRU“ DRUŠTVENA IGRA

„BOJ NA ČEGRU“ DRUŠTVENA IGRA

Društveno-edukativna igra „Boj na Čegru“ zamišljena je kao drugačiji način prezentacije kulturnog nasleđa niškog muzja. Kroz igru se usvaja, ili obnavlja, stečeno znanje iz perioda osmanske vlasti u Srbiji i Prvog srpskog ustanka, sa posebnim osvrtom na čegarsku bitku i izgradnju Ćele kule.

Igra spada u red  društvenih igara na tabli kroz koju se krećemo bacanjem kockice. Na tabli postoje tri vrste polja: informativno, naoružanje i prazno polje. Ukoliko nas  broj dobijen bacanjem kocke dovede na informativno polje, hronološki postavljene kartice pružiće nam informacije koje je potrebno usvojiti. U sklopu informativnih kartica, nalaze se i kartice pitanja, na koje je potrebno odgovoriti kako bi igrači zadržali stečeno naoružanje. Pitanja se odnose na informacije koje su  pročitane tokom igre i predstavljaju deo opšte kulture, odnosno „kviz“ pitanja iz perioda osmanske vlasti u Srbiji i Prvog srpskog ustanka. Kroz kartice naoružanja predstavljeni su predmeti iz Zbirke oružja niškog muzeja i one doprinose posebnoj dinamici igre. Na karticama pod odrednicom BITKA, nalaze se izdvojene najznačajnije borbe iz perioda Prvog srpskog ustanka. Ukoliko je igrač uspeo da naoruža pešadinca ili konjanika, prema referentnoj kartici koju svi igrači dobijaju na početku igre, oduzeće protivniku jednu kockicu. Igrač koji je dobio manji broj, izgubio je bitku i vraća se na početak table. Cilj igre je sakupiti što veći broj kartica sa prikazom Ćele kule koje zapravo označavaju završen krug na tabli.

Igru mogu igrati od 2 do 4 igrača a preporuka uzrasta je za starije od 7 godine, dok se u korelaciji sa školskim gradivom može primeniti od viših razreda osnovne škole. Autor igre je viši kustos Ivana Gruden Milentijević,  dok su na tektovim za informativne kartice pored autora radili  Bojana Milenković i Ivan Mitić, takođe viši kustosi našeg muzeja.

Pored primarnog značaja muzeja u društvu koji se tiče zaštite, obrade i prezentacije kulturnih dobara, muzej je i značajan činilac informalnog obrazovanja. Povezivanjem kulturne baštine sa nastavnim gradivom iz oblasti istorije,na inovativan način, promovišemo Ćele kulu, kulturno istorijski spomenik od izuzetnog značaja.

https://www.rts.rs/lat/vesti/srbija-danas/5596404/narodni-muzej-u-nisu-predstavio-istorijsku-bitku-kroz-drustveno-edukativnu-igru.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1I0QKf9xygXYdaM9o6cVygffzKux4YOYSzZj1pz3wb0kzQVrwBjCHc1i0_aem_t53oJJCqQWGv2Oc054m97w#brid_fb_videoBox-1903881https://glasjuga.rs/boj-na-cegru-drustvena-igra-koja-pretvara-istoriju-u-avanturu-poput-monopola/

https://glasjuga.rs/boj-na-cegru-drustvena-igra-koja-pretvara-istoriju-u-avanturu-poput-monopola/

https://n1info.rs/vesti/kustosi-iz-nisa-osmislili-drustveno-edukativnu-igru-boj-na-cegru/

https://sid.kcnonline.rs/drustvena-igra-boj-na-cegru/

https://niskevesti.rs/kustosi-osmislili-igru-boj-na-cegru-bitke-i-kviz-pitanja-da-bi-se-naucila-istorija/

error: