Ослобођење Ниша 1878. године

Ослобођење Ниша 1878. године

Изложба којом се обележава 140 година ослобођења Ниша већ је изазвала велику пажњу јавности. Поред предмета из Историјске збирке Народног музеја Ниш ту се могу видети и предмети из Збирки Историје уметности и етнологије нишког музеја. Неке од фотографија су из Војног музеја и Историјског музеја Србије, а пар предмета припада Завичајном музеју из Алексинца.

Сваки од предмета има своју причу, а овом приликом представљамо два: Винтеров план и Албум краља Милана.

Винтеров план
Ниш је по ослобођењу био паланка са тесним кривудавим сокацима и ћорсокацима, ниским ћепенцима, трошним приземним кућицама, блатњав и страшно прљав поготову у деловима вароши где су становали Турци.
Већ у лето 1878, неколико месеци по ослобођењу, приступило се урбанистичкој организацији града у домену архитектуре и комуналне структуре. По налогу кнеза Милана, аустријски архитекта Франц Винтер израдио је регулациони план вароши. За израду плана коришћена је подлога затеченог стања коју је исцртао потпоручник Феликс Даљковић. Винтеров  план је завршен 25. августа 1878. а његова примена, којом Ниш добија обрисе европског града, започела је два месеца касније. Старе и дотрајале зграде се руше, поправљају се оштећене куће и калдрма док су оријенталне кривудаве улице замењене правим улицама и примењен је ортогонални геометријски систем до мере у којоj је то било могуће.
Оригинални Винтеров план чува се у Народном музеју у Нишу. Израђен је на платну, димензија 86х62,5 cm.

Албум краља Милана
Албум краља Милана представља збирку фотографија Ниша, Прокупља и Куршумлије. Израдило га је Географско одељење Главног Ђенералштаба српске војске и 1879. године поклонило кнезу Милану Обреновићу. Албум садржи 60 фотографија од чега је на 41 фотографији представљена архитектура Ниша, изглед тврђаве, турска фортификација на Винику, пејсажи око града.
Албум је правоугаоног облика, димензија б9х32 cm у кожном повезу са манограмом кнеза Милана. На првој страни је посвета а на другој назив самог албума. Саме фотографије су димензија 20,7х15,3 cm, уоквирене паспартуом а свака страница је украшена орнаментима и грбом Обреновића.

 

error: